Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny?

Internet to świetne miejsce do zarabiania pieniędzy, jak i do wyszukiwania różnego rodzaju okazji zakupowych. Jednak niestety to także miejsce, gdzie chętnie wykorzystywane jest zaufanie i naiwność innych. Robią to różnego rodzaju oszuści wyłudzając dane, pieniądze, czy nawet zakładając fałszywe sklepy internetowe. Zachęcamy do lektury, dowiecie się z niej, jak sprawdzić wiarygodność sklepu.

Przed pierwszymi zakupami w sklepie dobrze jest zweryfikować, takie miejsce. Oszuści imają się różnych sposobów, aby zmylić, uśpić czujność a w konsekwencji oszukać użytkowników sieci. Jednak, jeśli będzie się uważnym i pamiętało o kilku istotnych zasadach to można w większości przypadków uniknąć bycia oszukanym. Najważniejsze to, żeby weryfikować sklep przed pierwszymi zakupami. W poniższych akapitach opiszemy, jak to zrobić.

Dane rejestrowe sklepu

W większości przypadków, jeśli prowadzi się sklep internetowy, to działa się w oparciu o standardową rejestrowaną działalność gospodarczą. Jeśli nie da się zidentyfikować, kto stoi za sklepem, to trudno, żeby wzbudził on zaufanie, w końcu nie wie się, od kogo coś się kupuje. Kluczowych informacji warto szukać w stopce strony internetowej sklepu lub zakładce „Kontakt”. Warto zajrzeć również do Regulaminu Sklepu, ponieważ w tym miejscu na pewno taka informacja powinna się pojawić. Czego konkretnie szukamy? Nazwy firmy / właściciela sklepu internetowego oraz numeru NIP.  Zależnie czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka to można to sprawdzić w CEiDG lub w rejestrze KRS. Jeśli dane w tych miejscach zgadzają się z tymi na stronie sklepu, to jest to pierwszy krok, żeby mu zaufać.

Sposoby płatności i wysyłki

Może nie jest to takie oczywiste, ale to również może być wskazówką, co do intencji sklepu. Oczywiście nie powinno przesądzać, ale na pewno wywołać chęć weryfikacji w kolejnych miejscach. Każdy chcący odnieś sukces sklep musi mieć u siebie szybkie metody płatności. Mając tylko tradycyjny przelew do wyboru, traciłby taki sklep wielu klientów. Powinno to więc wzbudzić niepokój. Poza tym podpisanie umowy z operatorem szybkich płatności, to również jest zwiększenie wiarygodności, ponieważ na ogół przez zawarciem umowy, następuje weryfikacja tejże firmy pod względem formalnym. Podobną podejrzliwość może wzbudzić brak wysyłki za pobraniem.

Opinie o sklepie

To oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl podczas weryfikacji wiarygodności sklepu. Warto czytać opinie o sklepie i powinno się je sprawdzić we wszelkich możliwych miejscach.

Regulamin

Kolejnym, wspomnianym już wyżej sposobem weryfikacji sklepu internetowego jest Regulamin sklepu. Należy zwrócić uwagę na jego lokalizację na stronie internetowej, czy jest w ogóle dostępny, jakie zawiera zapisy, a także w jaki sposób reguluje np. politykę wysyłki, reklamacji oraz zwrotu towarów.

Kontakt

Należy zwrócić również uwagę na to, jak możemy skontaktować się ze sklepem. Czy jest podany tylko formularz kontaktowy, czy także numer telefonu / infolinia, live chat? To wszystko sugeruje, czy mamy do czynienia z profesjonalistą, który rzetelnie prowadzi swój sklep internetowy.

Brak poprawności językowej

Sklepy mające oszukiwać klientów często są zakładane przez przestępców z zagranicy, którzy nie znają języka. Treści na stronę tłumaczą nierzadko różnymi programami, co bardzo łatwo wychwycić. Jeśli więc opis produktu brzmi dziwnie, niezbyt poprawnie językowo to też powinno wzbudzić uwagę.

Wyróżnienia, certyfikaty

Na koniec warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju wyróżnienia i certyfikaty, które sklep otrzymał w ramach prowadzonej działalności. Otrzymanie ich w większości przypadków wiąże się ze spełnieniem określonych kryteriów stawianych przez podmioty nadające wyróżnienia, co dodatkowo wzmacnia poczucie bezpieczeństwa transakcji zakupowej na danej platformie internetowej.

Dla przykładu Certyfikat Wiarygodna Firma jest możliwy do uzyskania tylko i wyłącznie w przypadku spełnienia określonych warunków, które określone są w Regulaminie Programu, a w szczególności proces weryfikacji obejmuje  sprawdzenie Podmiotu pod kątem zgodności przesłanych danych aplikującej Firmy  z danymi zamieszczonymi w rejestrach CEIDG lub KRS.  Weryfikacji podlega również numer NIP i REGON, a także status aktywności działalności gospodarczej Podmiotu.  Ponadto weryfikacji podlega również status badanego Podmiotu  pod względem terminowości w regulacji należności z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w takich źródłach jak bazy Biur Informacji Gospodarczej, Rejestr Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, bazy Giełd Wierzytelności, rejestru Dłużników Niewypłacalnych KRS oraz baz dłużników Partnera Programu. Kluczowym narzędziem do weryfikacji w tym przypadku jest raport gospodarczy Wiarygodny Kontrahent.

Warto również podkreślić, że Podmiot ubiegający się o uzyskanie Certyfikatu Wiarygodna Firma zobowiązuje się również do przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk (Kodeks dobrych praktyk – Wiarygodna Firma (wiarygodna-firma.com).

Menu